ŻŁOBKOWE VADEMECUM

JAKI WIEK JEST ODPOWIEDNI NA ROZPOCZĘCIE „PRZYGODY” ZE ŻŁOBKIEM?

Rodzice często szukają odpowiedzi na pytanie, od jakiego wieku można oddać dziecko do żłobka. Wbrew pozorom w tym przypadku nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Aby podjąć w pełni świadomą decyzję, od jakiego wieku można posłać dziecko do takiej placówki, musimy zacząć od naszej własnej oceny, czy nasza pociecha jest gotowa na pójście do żłobka, a także czy my sami jesteśmy na to przygotowani. Bywa, że dzieci są przyprowadzane do żłobka już po ukończeniu 6. miesiąca życia. Z reguły jednak rodzice decydują się na oddanie dziecka do żłobka w okolicy ukończenia pierwszego roku życia, co zbiega się z końcem urlopu macierzyńskiego i koniecznością powrotu do pracy.

CO TO JEST ADAPTACJA I CZY JEST OBOWIĄZKOWA?

Naszym zdaniem adaptacja jest potrzebna. Podczas adaptacji nie chodzi o to, żeby dziecko zrozumiało, że „nie ma wyjścia” i musi przebywać w danym miejscu. Chodzi o to, aby poczuło się w żłobku na tyle bezpiecznie, aby chciało w nim przebywać. W tym celu musi poznać otoczenie i rutynę dnia, lecz przede wszystkim nawiązać relację z innymi dziećmi i opiekunami.

Adaptacja w Oxfordziku trwa około tygodnia. To czas, kiedy malec przebywa na sali z mamą lub tatą i etapowo, jego czas pobytu, jest wydłużany. Zdarzają się sytuacja kiedy maluch potrzebuje większej ilości czasu – rozumiemy to, dlatego do każdego podchodzimy indywidualnie.

To, jak przebiega adaptacja zależy od dziecka. Zwykle dzieci młodsze przechodzą ją lepiej, niż te starsze maluchy. Zwykle dzieci, które były pozostawiane pod opieką innych osób, niż mama – babcia, ciocia – również radzą sobie w adaptacji lepiej.

CO JEDZĄ DZIECI W ŻŁOBKU?

Posiadamy własna kuchnię. Wszystkie dania są zawsze świeże i przygotowywane na miejscu. Jadłospis jest układany w taki sposób, aby posiłki były zbilansowane i dostarczały dzieciom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zwracamy uwagę na produkty, na które dzieci są uczulone i pilnujemy, by podawać im posiłki zgodnie z zaleceniami. Wyżywienie, które zapewniamy najmłodszym jest zgodne z wytycznymi opracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia.

W naszym żłobku zapewniamy 5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, zupę, drugie danie, podwieczorek. Wszystkie posiłki są rozłożone w czasie odpowiednio do wieku dziecka.

JAK WYGLĄDA WYPRAWKA DO ŻŁOBKA?

Niezbędnik „żłobkowicza”:

-pampersy,

-chusteczki nawilżające,

-krem na otarcia,

-ubranka na zmianę – jeden/dwa dodatkowe komplety,

-buciki na zmianę,

– podpisany zestaw do mycia zębów: szczoteczka, pasta, kubeczek,

– smoczek,

-butelka / kubek niekapek,

-ulubiona przytulanka.

CO ROBIMY W ŻŁOBKU?

Czasy kiedy żłobek kojarzony był głównie z „przechowalnią” Maluszków już dawno minęły. Dzieci w żłobku funkcjonują według ustalonego planu dnia. Są wspólne zajęcia, zabawy ruchowe, piosenki i inne kreatywne atrakcje. Jest czas na rozwój i czas na odpoczynek. Nasze dzieci to szczęśliwe dzieci. Mamy rytmikę, taniec, gimnastykę, język angielski, zajęcia sensoryczne i sensoplastyczne. Wszystkie prowadzone w formie zabawy i dostosowane do wieku i możliwości dzieci.

DLACZEGO WARTO POSŁAĆ DZIECKO DO ŻŁOBKA?

-żłobki są miejscem, gdzie dziecko wchodzi w interakcje społeczne,

-uczy się samodzielności, cierpliwości, asertywności,

-organizuje swoją przestrzeń zabawy i nauki kształtując zaradność życiową,

-poznaje i uczy się akceptować innych ludzi, być empatycznym i tolerancyjnym,

-uczy się wyrażać własne emocje,

-pokonuje słabości,

-przygotowuje swój umysł do przyjęcia wiedzy, którą będzie przyswajać dalej w przedszkolu i szkole,

-rozwija swoje talenty, kształtuje wyobraźnię, działa twórczo,

-uczy się, że poza byciem indywidualnością może również być współtwórcą i uczestnikiem grupy, nabywa umiejętności prawidłowego funkcjonowania w grupie,

-jest dojrzalsze emocjonalnie od rówieśników, którzy nie uczęszczali do żłobka od najmłodszych lat,

-łatwiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów, jest bardziej kontaktowe, odważne,

-poznaje otaczający świat, tradycje, zwyczaje, normy, zasady panujące w innych miejscach, niż dom rodzinny.

ILU OPIEKUNÓW JEST W ŻŁOBKU?

Zgodnie z wytycznymi na ośmioro dzieci przypada jeden opiekun. O ile jest to konieczne zwiększamy ilość opiekunów. Dbamy o to, by było bezpiecznie i by każde z dzieci otrzymało uwagę, zainteresowanie i mogło się przytulić do swojej ulubionej cioci!